Janod hračky

Recenzia Drevené pexeso na senzorické vnímanie a priraďovanie

Pokiaľ máte radi spoločenské hry na spôsob pexesa a binga, určite odporúčame túto krásnu hru, ktorú sme mali možnosť vyskúšať. Poznáme podobné hry, aj sme ich skúšali, preto sme s očakávaním otvárali a hľadali v čom je iná ako jej konkurencia.

Prvé dojmy

Držíme hru v odolnej krabici s veľkosťou cca. ako kniha, ktorú by si hociktoré dieťa vybralo už podľa vzhľadu. Farby, fotky a popisy sú pekné. Hneď ako hračku chytíte, viete čo idete kupovať. Jednoducho kvalita Janod, ktorá nikdy nesklame…

Otvorili sme ju

V krabici po prvom otvorení je „poriadok“, karty a figúrky sú pekne zvlášť zabalené. Našli sme aj slovenský návod. Figúrky sú vo vrecúšku, ktoré sa dá použiť vždy po skončení hry. Hračka obsahuje 5 obojstranných herných kariet, 21 drevených dielikov a bavlnené vrecko. Rozmer kariet je 14 x 14 cm a vrecka 15 x 15 x 22 cm. Karty sú s ilustrovanými obrázkami na jednej strane a zobrazenými tvarmi na druhej strane. Figúrky sú z kvalitného dreva, krásne ilustrované a 4 – 6 cm veľké.

Hra

Pred prvou hrou sme sa obávali, či táto hra zabaví aj naše „staršie“ deti ale hneď ako sme sa začali hrať, vedeli sme, že táto hra zaboduje. Jasný koncept a pravidlá umožňujú rýchlo začať a každý na prvý krát pochopil pravidlá. Najmladší sa mohol pred vhodením figúrok do vrecka, s nimi zoznámiť hmatom, potom sme mohli začať hrať. Hru začína najmladší hráč. Každý z hráčov musí nájsť 4 drevené figúrky, znázornené na svojej karte, ale iba hmatom. Ak bol hráč úspešný a našiel správny dielik, tak figúrku položí na kartu a môže hľadať ďalej, kým to nepokazí. Vtedy pokračuje ďalší hráč. Ale pozor, vo vrecku je jeden špeciálny dielik – kostička. Ak ju vytiahnete, hráč musí vrátiť všetky dieliky, ktoré už našiel a položil na svoju kartičku. 
Viackrát sme dohrávali tak, že mal každý rovnaký počet figúrok na karte a nevyhral ten kto bol na rade. Naše deti sú súťaživé typy a jednoducho nevedia prehrať. Ale víťaz môže byť len jeden, ale po pár hrách už nikomu nevadilo, že prehral, len sme začali znovu.

Záver

Táto hra zo série memory games, je pre deti 3 – 6 rokov, od skúsených tvorcov pod značkou Janod, nesklamala našu dôveru a zaujala popredné miesto v skrini. Rozvíja senzorické vnímanie, zručnosť, jemnú motoriku a bystrosť. S týmto senzorickým pexesom bude každá rodinná oslava, víkend na chalupe, alebo dovolenka zábavná a výnimočná.
Úplne na záver by sme túto hračku skôr odporúčali pre vekovú kategóriu 3 – 4 rokov.

Hodnotenie

Hra nás nesklamala, v porovnaní s hračkami podobného typu je minimálne taká dobrá, ak nie lepšia.
Veľký palec hore – 5/5.

Za recenziu ďakujeme obchodíku Little Rabbit zo Šamorína.

X